A megvalósítás során is fontos volt a zöld szemlélet – így épült az ecseri Volvo Truck Center
A Weinberg számára a fenntarthatóság nem csak papíron, hanem a gyakorlati megvalósítás során is fontos.
Ennek Európa szinten is kiemelkedő példája az ecseri Volvo Truck Center beruházás, ahol nem kizárólag az volt elsődleges szempont, hogy a majdani épület a következő 50-100 évben környezetkímélő módon működjön, hanem az is, hogy már az építkezés maga is hozzájáruljon a biodiverzitás fenntartásához.
A Weinberg Podcast második epizódjában Somogyi Tamás, a Volvo Hungária Kft. Service market és retail igazgatója és Borbély János, a Weinberg projektvezetője avatnak be minket abba, milyen nem várt fordulatok eredményeképp valósult meg a Volvo új épülete, ami immár 150 munkatárs új otthona.
Ami az építkezés első napjaiban bosszúságot jelentett, az később a zöldülés felé vezető úton nem várt előnnyé vált, ugyanis a felesleges talajvizet fel tudták használni a későbbi munkafolyamatok során, és a praktikus és kreatív ötleteknek köszönhetően a környéken élő gyurgyalagoknak sem kellett új otthont után nézniük.
Tartson velünk az epizód során, amelyből többek között kiderül, hogy:
- Mi hívta életre a Volvo beruházást és milyen szempontok szerint mérlegelték a kivitelezőket a kiválasztás során?
- Milyen nem várt fordulatok színesítették az építkezés folyamatát és hogyan vált a végeredmény Európa szinten kiemelkedő, fenntartható példává?
- Milyen extra lépéseket tett a Weinberg és a Volvo a biodiverzitásért és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért?
- Milyen előnye van a napelem rendszernek és az automatikus szellőzőrendszernek az épület üzemeltetése során?
- Megvalósítható-e a 2025-re kitűzött cél, hogy a Volvo 50%-al csökkentse a retail hálózat működéséből eredő károsanyag-kibocsátást?
KULCSGONDOLATOK AZ ADÁSBÓL:
Mi hívta életre a Volvo Truck Center beruházást és milyen szempontokat mérlegelt a cég a kivitelező kiválasztása során?
Az elmúlt 5-10 évben rengeteg minden változott és a munkáltatók részéről kiemelt hangsúlyt kapott a munkavállalói elégedettség, az ügyfélélmény és a fenntarthatóság. A Volvo Trucks számára pedig eljött az ideje annak, hogy a régi telephelyük helyett egy új, modern központi épületet hozzanak létre.
Az új épület tervezése során az elsődleges szempont az volt, hogy olyan kivitelező cég valósítsa meg a terveket, aki széleskörű tapasztalattal rendelkezik a fenntartható megoldásokat illetően. Ezért esett a választás a Weinbergre.
Milyen nem várt kihívások színesítették az építkezést és mit tett a Weinberg a biodiverzitásért?
A projekt zökkentőmentesen indult, azonban a talajvíz szintje nem várt kihívásokat tartogatott, ami miatt újra kellett tervezni a projekt megvalósítást. Ami azonban az első nap átkot jelentett az később a zöldülés felé vezető úton nem várt előnnyé vált, ugyanis a felesleges talajvizet fel tudták használni a későbbi munkafolyamatok során.
Emellett pedig az is szempont volt, hogy ne csak a majdani épület működjön környezettudatos módon, hanem maga az építkezés se bolygassa meg az élővilág mindennapjait. Éppen ezért a környéken fészkelő madaraknak ideiglenes fészket építettek, így megmentve a gyönyörű gyurgyalagok életét.
Milyen konkrét adatokkal támasztható alá a fenntartható működés a Volvo új épületében?
Az új komplexum környékén az előírt 40%-nál jóval nagyobb a zöld terület, ugyanis fontos volt, hogy „ne csak elvek szintjén legyenek zöldek, hanem meg is tudják azt mutatni.”
2040-re a Volvo zéró emissziós vállalattá szeretne válni, példát mutatva ezzel a több, mint 50.000 beszállítójának. Emellett 2025-re 50%-al tervezik csökkenteni a működésből eredő szén-dioxid-kibocsátást. A napelem- és automatikus szellőző rendszereknek köszönhetően pedig az energiaigény fedezésének 60%-a már most is megújuló energiából történik.
Hogyan fogadták a munkavállalók az új épületet?
Az új létesítmény több, mint 150 munkatárs új otthona, akik egyfajta pozitív kultúrsokként élték meg a változást, ami teljesen átformálta a korábbi gondolkodást. Ráadásul a kellemes környezet mellett a speciális acélszerkezetnek is nagy hasznát veszik, ami kifejezetten ebbe a létesítménybe készült a gyakorlati oktatáshoz. Mindemellett a külső helyszín sem elhanyagolható, ugyanis az épület körül 23 ezer négyzetméternyi zöld terület, 120 fa és 50 cserje várja a látogatókat, amik egész évben zöldellő felületet biztosítanak.
Amennyiben szeretne a témáról még többet megtudni, tartson velünk az epizód során!
Ha pedig nem szeretne lemaradni a további podcast epizódokról, iratkozzon fel az alábbi podcast csatornák egyikére!
Kövessen minket a közösségi média csatornáinkon is a vállalatunkkal kapcsolatos naprakész hírekért és iratkozzon fel havi LinkedIn hírlevelünkre:
BUILD Together!