A Weinberg zászlajára tűzte azt a küldetést, hogy 30 éves tapasztalatának segítségével betekintést nyújtson az építőipar aktuális trendjeibe, a generálkivitelezés és acélszerkezet-gyártás innovációiba, valamint ismertesse a legújabb fenntarthatósági megoldásokat – mindezt naprakész, szakértői szemmel.
Az újonnan induló Weinberg Podcast első epizódjában Derczó István, a Weinberg alapító-tulajdonosa, ügyvezető igazgatója és Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke beszélget a Weinberg és az ÉVOSZ alapításának körülményeiről, az építőipart is sújtó válságok hatásairól, valamint az iparág fenntarthatósági törekvéseiről.
A szakmai iránymutatás és az elmúlt 30 év gyakorlati tapasztalatainak megosztása mellett a beszélgetés résztvevői olyan égető kérdésekre adnak a választ, mint például:
- Hogyan hidalta át a Weinberg a különböző nehézségeket az elmúlt 30 évben?
- Mik voltak azok a tanulságok, amiket levontak a 2008-as válságból és mi tette a céget válságállóvá?
- Hogyan viszonyul az építőipar a fenntarthatóság témaköréhez?
- Mit tehet a gyakorlatban egy felelős építőipari vállalat a fenntarthatóságért?
- Miért kiemelten fontos az építőiparban az ESG szabályozás?
KULCSGONDOLATOK AZ ADÁSBÓL:
Miben más a Weinberg, mint a többi generálkivitelő cég?
A több mint 30 éves tapasztalattal rendelkező – több gazdasági válságot is sikeresen átvészelt – Weinberg olyan szakmai múlttal és jelennel bír, ami világítótoronyként mutat irányt a kisebb vállalatok számára is. A podcast epizódban mesélnek arról hogyan hidalta át a cég a különböző nehézségeket, hogyan alakították át a működésüket a zöld technológiák és a fenntarthatósági célok érdekében; valamint arról, hogy miként segíti a fejlődésüket a norvég alapokon nyugvó innovatív gondolkodás.
Miért olyan fontos az építőipar számára fenntarthatóság?
A fenntarthatóság az építőipar egyik legnagyobb kihívásává vált az elmúlt években. Nem kis feladat ugyanis olyan legalább 100-150 évig fennmaradó, több ezer milliárdból megépülő komplexumokat alkotni, amelyek nem csak a jelen, hanem a jövő problémáira is megoldást kínálnak.
Az ipar környezeti hatása elvitathatatlan, fontos azonban megjegyezni, hogy a fenntarthatóság nem csak technológiai kérdés, az ügyfél oldali igény is szükséges hozzá. „Igényes megrendelő nélkül nincs igényes építőipar” – jegyzi meg Koji László, az ÉVOSZ elnöke. Ennélfogva az elmúlt években a megrendelői oldal edukációja a versenyképes vállalatok számára egyre fontosabb feladattá vált.
Miért elengedhetetlen az iparági összefogás a hatékony működéshez?
„A mai világban nem kényszeríteni kell, hanem ösztönözni. Soha ilyen összefogásra nem volt még szükség, ezért a meglévő tudást nem rejtegetni kell, hanem megosztani” – hangzik el a beszélgetés során a kulcsüzenet, miszerint az építőipari vállalkozások jövője azon múlik, hogy tudnak-e egy csapatként gondolkodni és egységesen fellépni a környezetvédelmi szempontok érdekében.
A Weinberg amellett, hogy a piacon az elsők között vezette be a zöld technológiákat, azt is küldetésének tekinti, hogy az iparági összefogás a meglévő tudás megosztásával minél hamarabb megvalósulhasson és a gondolkodásmódjuk jó példaként ösztönözze a kisebb piaci szereplőket is.
Miért fontos tényező az ESG szabályozás?
Az ESG (Environmental, Social, Governance) jelentések kiemelten fontosak az építőiparban, éppen ezért a Weinberg önkéntes alapon vállalta ezek bevezetését, ezzel is elősegítve, hogy partnereik és alvállalkozóik is fenntarthatóbb működést valósítsanak meg. A környezettudatosság nem csak üzleti előny, hanem társadalmi felelősség is, a cégnek pedig eltökélt célja, hogy ebből a szempontból is példát mutasson az iparág többi szereplőjének.
Az építőiparban dolgozó 138.000 vállalkozás közül a nagy többség kisvállalkozás, akik számára a zöld építési megoldások elérése komoly kihívás. Az ÉVOSZ célja, hogy segítsen az iparág kisebb szereplőinek is integrálódni a fenntarthatósági kezdeményezésekbe és ők is hozzáférjenek az ehhez szükséges tudáshoz és technológiákhoz. Ennek mikéntjéről is szó esik az adásban.